
26. listopada 2021. godine održan je međunarodni kongres na temu „Predstavljanje pametnih tehničkih dostignuća i metodologija u svrhu zaštite okoliša i podizanja svijesti o zaštiti i očuvanju prirodne baštine“ u organizaciji Javne ustanove Rezervat Lokrum. Međunarodni i domaći izlagači iz znanstvene i stručne zajednice su na kongresu predstavili svoje projekte tehničkih dostignuća i metodologija, te primjenu sličnih ideja u institucijama i organizacijama u kojima djeluju.
Kongres je otvoren pozdravnim riječima Nikoline Grković, ravnateljice Javne ustanove Rezervat Lokrum, dr.sc. Ivana Šimića, upravitelja Arboretuma HAZU Trsteno, te Jelene Lončarić, privremene pročelnice Odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu Grada Dubrovnika. Sudionici kongresa imali su se priliku upoznati s raznim temama primjene tehničkih dostignuća i metodologija koja se koriste u zaštiti okoliša i prirode: Tehnološka dostignuća u Arboretumu HAZU u Trstenom, Monitoring šišmiša na Otoku Lokrumu, eDNA metabarkodiranje na Brijunima: drugi pogled na bioraznolikost, Nova tehnološka rješenja za monitoring i zaštitu morskih ekosustava, Uklanjanje invazivne strane vrste krocanj u području jezera Kuti i pristupnih kanala, Upotreba podvodne kamere za praćenje bioraznolikosti u zaštičenim područjima, Uloga geoprostornih tehnologija u zaštiti okoliša, Razvoj višekriterijskog modela održivog upravljanja na području sedrotvornih vodotokova – primjer Skradinskog buka, Višerezolucijsko modeliranje erozije tla primjenom geoprostornih tehnologija, Kako Bigbelly IoT rješenje transformira upravljanje otpadom i recikliranje u svrhu očuvanja prirodne baštine zaštićenih područja te Primjena pametnih senzorskih mreža u zaštiti okoliša i poboljšanju kvalitete života.
Drugog dana kongresa 27. listopada, osim predavanja, održan je i terenski obilazak zaštićenih područja. Sudionici kongresa posjetili su Arboretum HAZU Trsteno i Rezervat Lokrum gdje su im osim prirodnih i kulturnih vrijednosti oba zaštićena područja prezentirane provedene aktivnosti iz projekta „Povijesni vrtovi dubrovačkog područja“.
Međunarodni kongres održan je u sklopu projekta Povijesni vrtovi dubrovačkog područja. Projekt "Povijesni vrtovi dubrovačkog područja" je trogodišnji projekt EU vrijedan 15.5 milijuna kuna koji je započeo 1. prosinca 2018. godine, a sufinanciran je sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 70 posto. Projekt provodi Hrvatska Akademija znanosti i umjetnosti s projektnim partnerima: Javna ustanova Rezervat Lokrum, Grad Dubrovnik, Turistička zajednica Grada Dubrovnika i Dubrovačka udruga ART bez granica. Projekt pridonosi stvaranju novih iskustava za posjetitelje te podizanje njihove svijesti o potrebi i važnosti očuvanja bioraznolikosti i zaštite prirode, a korištenjem suvremenih tehnologija interpretacije i praćenja sastavnica okoliša omogućava suradnju s domaćim i inozemnim znanstvenim institucijama te dodatno odgovara na suvremene zahtjeve posjetitelja za novim doživljajima prirodne baštine.